arvutipank
Mida teha kui arvuti muutub aeglaseks?
Mida teha kui arvuti muutub aeglaseks?

Kellele meist meeldib teha tööd aeglase arvutiga? Ilmselt mitte kellelegi. Seega tasuks teada, mis võib olla aeglase arvuti põhjuseks.

Enamjuhtudel on aeglase arvuti põhjuseks igasugune rämps, mis on ühel või teisel moel arvutisse sattunud. See võib juhtuda, kui installida internetist mingi programm, mis omakorda installib mingid lisad. Et seda vältida, tuleks alati läbi lugeda tekst, enne programmi installimist.
Rämpsust vabanemiseks leidub mitmeid programme mis iseseisvalt eemaldavad mittevajalikud failid. Kuid neid programme tuleb kasutada ettevaatlikult, kuna vale seadstus võib kustutada arvuti tööks vajalikud failid ning seega ei tohiks neid programme kasutada, kui ei ole varem kokku puutunud selliste tegevustega.

Veel võib arvuti aeglaseks teha kahjustada saanud kõvaketas. HDD põrutada saamisel, tekib kettale kriimustus või mõni muu vigastus, mille tagajärjel võib kaduda kettal olnud info.

Kui aga pole arvutis väga pahna ja ka ketas on terve, võib viga hoopis olla selles, et arvuti kasutab palju ressursse ja tänu sellele on aeglane. Kui kasutada mitmeid programme üheaegselt või kasutada nõudlike programme, peaks arvutil olema ka piisavalt RAM-i (operatiivmälu). Tänasel päeval peaks olema igal arvutil VÄHEMALT 4GB ram-i, et arvuti töötaks sujuvalt. Mida rohkem operatiivmälu arvutil on, seda rohkem programme suudavad koos töötada.

Kui teie arvuti on aeglane, olenemata põhjusest, tooge see meie juurde ja me lahendame teie probleemi!

Kas parool on turvaline?

Oled  kindel, et parool on ikka turvaline? Testi seda siin www.passwordmeter.com. Tegemist on turvalise lehega, mis vaid analüüsib parooli ega salvesta seda kusagile ning seda pole võimalik kellegi poolt varastada.
Ära võimalda võõrastel pääseda sinu isiklike andmete ligi!

Mida teha, kui arvuti puutub kokku vedelikuga?

Arvuti (nii, nagu ka muud elektroonilised seadmed), ei talu kokkupuudet vedelikega.
Mida aga teha, kui ikkagi on juhtunud nii, et seade on kokku puutunud vedelikuga?
Rahu, ainult rahu!

 • eemalda seade kiiresti vooluvõrgust (sülearvuti puhul eemalda ka aku). Et asja mitte hullemaks ajada, ära kalluta, ära kuivata.
 • alles siis, kui seade on vooluvõrgust eemaldatud, võid seadmelt pehme salvrätiga õrnalt vedeliku ära kuivatada. Endiselt – ära kalluta! Ja ära puhu peale, sellise tegevusega võid vedeliku vaid sügavamale puhuda.
 • Nüüd, kui vähegi võimalik, paiguta seade sooja ja kuiva kohta, et liigne vedelik saaks aurustuda. Kuid – ära aseta arvutit otse radiaatori peale.
 • Hea, kui sa ei lülita seadet sisse vähemalt 24h. kui seade liiga vara sisse lülitad, riskid sellega, et kahjustad seadet veel rohkem ja parandamine võib algsest olulisemalt kallimaks minna.
 • Esimesel võimalusel pöördu tehniku poole.

PS  Kohvi, karastujoogi jms taastamist algsel kujul kahjuks lubada ei saa

Kuidas pikendada sülearvuti eluiga?

Üks olulisemaid näitajaid sülearvuti kasutaja jaoks on aku. Igaüks soovib ju, et ta sülearvuti kaua kestaks ja et tema sülearvuti ei muutuks lauaarvutiks. Et aku kaua kestaks, selleks on vaja teda “trennida” – teda ikka ja jälle viimseni tühjaks lasta, täis laadida, taas viimseni tühjaks lasta, sest nii säilib aku mahutavus. Ja mitte ainult, ka järjestikune kasutusaeg pikeneb. Kui akut ei “trennita”, siis aku hääbub ja lõpuks ei jäägi üle muud, kui osta uus aku.
Samuti pikendab aku eluiga see, kui teda vedelikest kaugele hoida ning kontrolli, et aku temperatuur liiga suureks ei läheks (käega katsudes kõrvetab). Nii ühe kui teise juhtumi korral pöördu kiiresti asjatundja poole, kes su arvuti üle vaataks.

Aku võimekust saad kontrollida aadressil www.passmark.com, siit saad alla laadida testi, mis ütleb sulle, kui võimekas on sinu arvuti aku.

Arvutid ja miinuskraadid

Talvisel perioodil, mil väljas valitsevad miinuskraadid on süleravutile ja komponentidele suureks ohuks seadme külmalt käivitamine.
Miinuskraadidest sooja tuppa toodud töövahendile võib saada saatuslikuks temperatuuride erinevusest tekkida võiv kondents ja sellega kaasnev vedelikukahjustuse oht. Lisaks ähvardab ühendusi ja kontakte oksüdeerumine.
Sooja toodud sülearvuti jääkülm käivitus on ohuks ka arvuti erinevatele osadele, mis sooja õhu käes paisudes võivad tekitada süsteemides hõõrdumise ja sellega kaasnevaid vigastusi ventilaatoritsest emaplaadini.
Enne jääkülma arvuti käivitamist lasta tal toatemperatuuril seista ja käivitada arvuti alles siis, kui ta enam külma ei õhka.

Arvutid ja tolm
 • Kuna arvuti vajab oma tööks pidevat värske õhu juurdevoolu siis jälgi, et arvuti õhutusavad oleksid töötamise ajal avatud.
 • Kui sulle meeldib arvutit süles kasutada, siis võta ta sülle koos alusega (nt sobiva suurusega raamat vms). See tagab selle, et põlv või riided ei sulge õhutusavasid.
 • Diivani või voodi peale pane arvuti kindlasti koos alusega.
 • Hea mõte oleks osta spetsiaalne sülearvutite jaoks tehtud alus, mis ei maksa sugugi palju aga täidab oma funktsiooni kõige paremini.
 • Ülekuumenenud arvuti funktsioonid aeglustuvad ja liigne kuumus arvuti sisemuses lühendab selle eluiga.
 • Kuna arvutid tõmbavad endasse koos õhuga ka tolmu, siis oleks hea vähemalt kord kuus arvuti radiaatorit puhastada. Selleks on olemas suruõhu aerosool.
 • Kord aastas on hea arvuti töökotta viia põhjalikuks puhastuseks.
 • Kõva müra tekitava arvuti esmaseks probleemiks ongi arvutisse kogunenud tolm.